De fluisteraar : literaire thriller

De fluisteraar : literaire thriller
Besprekingen
De rolkraag en de ontknoping
Ragna Riegel is een vrouw die je niet licht vergeet. Dat komt niet door haar spectaculaire levenswandel of haar oogverblindende schoonheid, want mooi vindt ze zichzelf hoegenaamd niet, wel door de indringende manier waarop Karin Fossum (62) haar portretteert. Zelden is een vrouw die zo onopvallend, haast eenzaam leeft met zoveel empathie beschreven. Fossums verfijnde portret van Ragna Riegel kan wedijveren met dat van Edith Hope in Hotel du Lac van Bookerprijswinnaar Anita Brookner en Florence Green in De boekhandel van Penelope Fitzgerald.
Ragna Riegel wil liever onzichtbaar en anoniem blijven. 'Als ik mensen op de tenen zou trappen, zouden ze het niet eens merken, het zou zijn alsof er een muis op hun voet stond'. Haar liefdesleven is onbestaande, hoewel ze een zoon heeft. Hij is het resultaat van een onenightstand met een oudere getrouwde man toen zij zeventien was. Het contact tussen moeder en zoon is verwaterd. Hij trok als…Lees verder
De fluisteraar
Eerste zin. Mooi was ze niet en dat wist ze zelf ook wel, ze liep zoals alle schuchtere vrouwen doen, voorzichtig voortstappend met een verontschuldigende blik in de ogen.
Ragna Riegel zit tegenover inspecteur Konrad Sejer. Ze is een onopvallende vrouw van in de veertig, die door een operatie haar stem heeft verloren en alleen nog maar kan fluisteren. Over de dreigbrieven die ze kreeg, over de man die ze uiteindelijk heeft vermoord, er vast van overtuigd dat hij haar het briefje met ‘Je moet sterven’ stuurde. Tijdens de lange verhoren blijkt dat Ragna in een wereld leeft die ‘normale’ mensen niet zien, horen of zelfs maar kunnen vermoeden. En uit de brieven van haar zoon komt een verontrustend verhaal naar boven: in zijn jeugd werd de jongen gegijzeld door de paranoia en de wanen van zijn opa en moeder. Uit angst dat hij net als zij zou eindigen, is hij gevlucht naar Berlijn, waar hij – toeval of niet – ook in de gevangenis zit. Ieder kind moet een naam hebben, dus heeft de uitgeverij ‘literaire thriller’ op de cover van De fluisteraar gezet. Maar veel meer dan over een moord gaat dit boek over een vrou…Lees verder